94. Ünnepi Könyvhét
A kortárs magyar irodalom legnépszerűbb szabadtéri eseménye a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete által szervezett Ünnepi Könyvhét. 2023-ban 94. alkalommal került megrendezésre az esemény, standunkkal a Vigadó téren találkozhattak.
Beszámoló a 94. Ünnepi Könyvhétről
Bogár László, Dér Katalin, Köbli Viktória, Lezsák Sándor, Zsuffa Tünde dedikált
Ha könyvhét közeleg, akkor esőzés várható - ez szinte minden évben így van, így alapvető kellék a könyvek mellett az esernyő, amivel a felgyülemlett vizet lelökhetjük a stand tetejéről. Habár részünkről meghatározó része volt az eseménynek a csepergő, néha szakadó eső, mégsem ez határozta meg a könyvhét hangulatát.
A Szent István Könyvhét egészen más hangulatú, ennek ellenére több olyan visszatérő vásárlónkat köszönthettük a Vigadó téren is, akikkel közel egy hónappal korábban a másik rendezvényen találkoztunk. A szemfülesek észrevehették, hogy habár az újdonságok és a sikerkönyvek mindkét eseményen megtalálhatóak voltak, a kínálat nagyobb része azért eltérő, igyekszünk alkalmazkodni az adott könyvhét profiljához.
Így időzítettük Köbli Viktória első regényének megjelenését, amely A Szerelemkereső címmel kissé eltér a tőlünk megszokott művektől. A dedikálás mégis sikeres volt, a könyvet pedig még egy külföldi házaspár is örömmel megvásárolta magyar menyük számára. Amikor megkérdezték, hogy kinek ajánljuk a művet, rögtön mondtuk, hogy nehéz lenne találni olyan huszon-harminc-negyven éves nőt, aki ne tudna a regény valamely részével azonosulni. Az 572 oldalas terjedelem pedig felölel több időszakot a főszereplő életéből. Ebben a történetben "a szerelem mindent visz vagy semmit se hagy maga után". Az olvasók megtalálhatják saját igazságaikat is Köbli Viktória történetének világában.
Köbli Viktória és Zsuffa Tünde
Zsuffa Tünde regényeit rengetegen ismerik és szeretik, így lelkesen vették észre a könyvhetezők, hogy standunknál kapható volt a korábbi regények mellett Az Ég tartja a Királyt című újdonság is, amely Az Ég tartja a Földet című nagysikerű könyv folytatása. Utóbbiból musical is készült - Árpád-házi Szent Erzsébet 800 éves legendájának életre keltésében pedig Zsuffa Tünde író mellett egy másik dedikálónknak, Lezsák Sándornak is nagy szerepe volt.
Lezsák Sándor a fentebb említett musical szövegkönyv- és dalszövegírójaként pedig nagymértékben járult hozzá az előadás sikeréhez. Nevéhez kötődik számtalan színmű, vers, novella, dramolett - a 94. Ünnepi Könyvhétre megjelent Szellemfalu és egyéb jelenések című kötete pedig újabb izgalmakat tartogat. Dedikálása mondhatni véget nem érő volt, hiszen a szokásos egy órás idősáv helyett másfél óráig tartott a program. Az újdonság mellett népszerű volt a Nagypapa a bőröndben című korábbi groteszk színműve és az Atilla fia, Csaba királyfi című romantikus népszínműve is.
A könyv megjelenéséről a Kossuth és Bartók Rádióban, a BAON, HAON, Szabad Föld oldalakon és a Magyar Kuríron is beszámoltak, illetve címoldalas hír volt az Új Ember Mértékadó mellékletében.
A könyvhét mindhárom napján találkozhattak olvasóink Bogár Lászlóval, aki a könyvhetet megelőzően a Klasszik Rádióban adott hírt újdonságáról. Az Egy világháború mélyszerkezete című újdonság mellett töretlen sikernek örvendett az Egy Bogár naplója sorozat, illetve a korábbi És mégis élünk..! sorozat kötetei.
Dér Katalin "az ELTE oktatója, aki latin nyelvet, irodalmat és kultúrát oktat az egyetemen. Ateista világnézetéből és súlyos szorongásos betegségeiből 1990 húsvét vasárnapján egy váratlanul a bensejében megszólaló hang hívta ki." Ennek a változásnak köszönhető az, hogy olyan értékes művek kötődnek nevéhez, amelyekről az olvasók csak áradozni tudnak. A zsoltárok misztériuma című művét idén újra kiadtuk, ennek apropóján dedikált Dér Katalin, akit nem csupán tudása, hanem személyisége miatt is csak tisztelni lehet.
Így telt tehát a 94. Ünnepi Könyvhét, amely során standunknál a Kairosz-könyvek mellett a Hét Krajcár és az Antológia Kiadó könyveivel is találkozhattak. Köszönjük Önöknek a részvételt és a tartalmas beszélgetéseket!